Teak Ağacı

Teak, yüksek doğal yağ oranına sahip sert bir ağaçtır. Bu onu oldukça dayanıklı ve çürümelere karşı dirençli hale getirir. Aynı zamanda farklı hava koşullarına karşı dayanıklı olmasını da sağlar. Bu özellikleri sayesinde Teak ağacı, tüm dış mekân uygulamaları için ideal bir malzeme haline gelir.

Snoc dış mekân mobilyalarının üretiminde yalnızca birinci sınıf yetiştirilen Teak ağacı kullanır. Düz damarlı yapıda olması, yüzeyinde budak veya çatlağın olmaması ve ahşabın geneline yayılan tek rengin hakimiyeti yüksek kaliteli Teak ağacının özelliklerindendir. Birinci sınıf Teak ağacı mobilyalarınız yılın her mevsiminde dışarıda kalabilir.

Bununla birlikte, tıpkı her bir ağaç türü gibi Teak de yaşayan bir malzemedir. Bu nedenle, sıcaklık ve nem dalgalanmaları yüzey çatlamalarına, özellikle de uç damarlara neden olabilir. Bu oldukça normaldir ve ahşabın dayanıklılığını veya gücünü etkilemez.

BAKIM

İşlem görmemiş doğal Teak dış mekânda bırakıldığında çevresinden gelen etkilere yıllar içerisinde tepki verecek ve rengi yavaş yavaş gümüş grisine dönecektir. Bu değişim oldukça normaldir fakat çeşitli önlemler alarak önüne geçilebilir özelliktedir.

Teak ağacı mobilyalarınızı lekelere karşı tam olarak korumak isterseniz, Snoc Teak Bakım Setini kullanabilirsiniz. Bakım seti, herhangi bir sıvının ahşaba nüfuz etmesini önleyip dış mekân etkilerini zayıflatırken, mobilyalarınızın renginin korunmasına da yardımcı olacaktır.

Günlük bakım için;

Teak mobilyalarınızın yüzey temizliğini nemli bir bez ya da sünger ile yapabilirsiniz.
Bununla birlikte Teak mobilyalarınıza koruyucu uygulamak isterseniz Teak Bakım Yağı uygulamadan önce hafifçe zımpara yapmanızı öneririz.

İnatçı lekeler için;


Mobilyalarınızda oluşabilecek lekelerde ise aşağıdaki seçeneklerden birini uygulayabilirsiniz:
Mobilyanız üzerinde yağ lekeleri oluşmuş ise;
Yağ, Teak ağacının doğal bir özelliğidir ve bu lekeler güneş ışığına maruz kaldıkça yavaş yavaş kaybolur. Buna rağmen, bu lekeleri gidermek isterseniz, yağ çözücü kullanmanızı ve bir fırça yardımıyla lekeli bölgeyi nazikçe ovalamanızı öneririz. Ardından temiz suyla durulamanız gereklidir. Daha zorlu yağ lekeleri için çamaşır suyu, doğal sabun ve su karışımı kullanabilirsiniz.
Mobilyanızda küf lekeleri veya siyah lekeler oluşmuş ise;

Bu durum genellikle yağmur suyundan veya çevre ağaçların yapraklarından mobilyanıza damlayan koyu lekelerden kaynaklanır. Bu durumun önüne geçebilmek ve mobilyalarınızın sağlığı koruyabilmek için, ürünlerinizi direkt olarak ağaçların altına yerleştirmemenizi tavsiye ederiz. Yine de varsa bu lekeleri ince zımpara kağıdıyla ile giderebilirsiniz.
Ahşabın kendine has bir materyal olduğunu ve kendine özgü özellikleri olduğunun unutulmaması gerekiyor. Renk ve diğer varyasyonlar ahşabın doğasında vardır. Bu doğallığın mobilyalarınızın cazibesine katkıda bulunacağına inanıyoruz.